١٤٠١/٠٦/٢٨ ٣:٥٣ ب ظ
کد خبر : ٦٣٤٨٩٣
دولت به کدام خانوار زمین ۲۰۰ متری و با چه شرایطی می‌دهد؟
جزئیات مصوبه دولت برای اختصاص زمین و مسکن به تولد فرزند سوم و بیشتر
تیتر اقتصادی: هیات وزیران، آئین‌نامه اجرایی اختصاص زمین و مسکن به خانوار پس از تولد فرزند سوم و بیشتر را تصویب کرد.
به گزارش تیتر اقتصادی:  ‏به‌منظور حمایت از خانواده، جوانی جمعیت و در راستای سیاست‌های کلی جمعیت، هیات وزیران آئین‌نامه اجرایی اختصاص زمین و مسکن را به خانوار پس از تولد فرزند سوم و بیشتر، به تصویب رساند.


در همین حال، زمین یا واحد مسکونی موضوع این آئین‌نامه، به‌صورت مشترک و بالمناصفه به پدر و مادر واگذار می‌شود.

جزئیات آئین‌نامه اختصاص زمین و مسکن پس از تولد فرزند سوم و بیشتر

به موجب این آئین نامه، خانوار‌ها در صورتی مشمول استفاده از امکانات دولتی موضوع این آئین نامه هستند که فرزند سوم یا بیشتر آن خانوار پس از تصویب قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، متولد و دارای سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا بر اساس دستورالعمل وزارت راه و شهرسازی موضوع ماده (۱) آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن باشد.

همچنین این آئین نامه مشمول خانوار‌هایی می‌شود که نرخ باروری شهرستان محل زادگاه پدر یا فرزند، بر اساس سرشماری نفوس و مسکن و با اعلام مرکز آمار ایران، بالای ۲.۵ نباشد.


البته وزارت راه و شهرسازی (به نمایندگی از دولت) مکلف شد به منظور تأمین مسکن خانوار‌ها پس از تولد فرزند سوم و بیشتر، یک قطعه زمین حداکثر به مساحت ۲۰۰ متر مربع منطبق با ضوابط حد نصاب تفکیک براساس طرح‌های هادی روستایی یا طرح‌های جامع شهری مصوب یا واحد مسکونی برای ساکنین در روستا‌ها یا شهر‌های کمتر از ۵۰۰ هزار نفر جمعیت به صورت مشترک و بالمناصفه به پدر و مادر در شهر و روستای محل سکونت فقط برای یک بار و براساس هزینه آماده‌سازی زمین در زمان واگذاری به صورت فروش اقساطی با ۲ سال تنفس و ۸ سال تقسیط بدون اعمال تخفیف واگذار کند.

برای ساکنین شهر‌های بالای ۵۰۰ هزار نفر جمعیت، زمین یا واحد مسکونی با شرایط مقرر در آیین نامه بسته به اعلام ظرفیت از سوی دولت مبنی بر وجود زمین یا واحد مسکونی در شهرک‌های اطراف یا شهر‌های جدید یا شهر‌های مجاور یا زادگاه پدر و مادر مشروط به اینکه بالاتر از ۵۰۰ هزار نفر نباشد، به انتخاب پدر و در صورت فوت پدر، به انتخاب مادر اختصاص می‌یابد.

همچنین زمین یا واحد مسکونی موضوع این آئین نامه به صورت مشترک و بالمناصفه به پدر و مادر واگذار می‌شود و سند مالکیت حداکثر یک ماه پس از پرداخت آخرین قسط به نام ایشان منتقل می‌شود. در صورت فوت هر یک از پدر و مادر، مالکیت زمین یا واحد مسکونی براساس موازین قانونی ارث به ورثه متوفی تعلق می‌گیرد.

در صورتی که تعداد خانوار مشمول این آئین نامه در هر شهر و طرح بیشتر از ظرفیت زمین یا واحد مسکونی قابل تأمین از سوی دولت باشد، اولویت واگذاری با خانوار‌های فاقد مالکیت و دارای فرم (ج) سبز است.

برای سایر متقاضیان در این شهر‌ها و طرح‌ها، بسته به ظرفیت اعلامی توسط وزارت راه و شهرسازی مبنی بر وجود زمین یا واحد مسکونی در سایر پروژه‌ها یا در شهرک‌های اطراف یا شهر‌های جدید یا شهر‌های مجاور یا شهر زادگاه پدر یا مادر مشروط به اینکه بالاتر از ۵۰۰ هزار نفر جمعیت نباشد، به انتخاب پدر و در صورت فوت پدر به انتخاب مادر و در صورت فوت پدر و مادر به انتخاب، ولی یا سرپرست قانونی، تأمین می‌شود.

اراضی موضوع این آئین نامه شامل اراضی ملی و دولتی واقع در طرح‌های هادی مصوب روستایی یا طرح‌های جامع شهری و با رعایت مفاد تبصره (۲) ماده (۹) قانون جهش تولید مسکن است.

برچسب ها
‍‍‍
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :