١٤٠٠/١٠/١٨ ١٠:٣٠ ق ظ
کد خبر : ٦٠٦٠٢١
گزارش از جدیدترین بخشنامه گمرک ایران؛
واردات خودرو‌های کشنده بوژی فوق سنگین دست دوم آزاد است+جزئیات
تیتر اقتصادی: براساس جدیدترین بخشنامه گمرک ایران، واردات خودرو‌های کشنده بوژی فوق سنگین دست دوم آزاد است.
به گزارش تیتر اقتصادی:    در جدیدترین بخشنامه مدیرکل دفتر واردات گمرک ایران به گمرکات اجرایی با اشاره به نامه دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت  مبنی بر مصوبه هیات وزیران برای تمدید واردات خودرو‌های کشنده بوژی فوق سنگین دست دوم،   آمده است:  ورود و ترخیض خودرو‌های کشنده بوژی فوق سنگین بالای ۵۰۰ اسب بخار و بالای ۲۰۰ تن با استاندارد آلایندگی یورو ۵ و با سال ساخت ۲۰۱۱ به بعد، بدون رعایت شرایط آئین نامه ضوابط فنی واردات خودرو و با استفاده از ارز متقاضی، به شرط تامین خدمات پس از فروش با تایید وزارت صمت و رعایت کامل سایر مقررات مربوط اقدام کنند.
وزارت صنعت، معدن و تجارت در مرداد امسال در پیشنهادی به دولت، تمدید واردات خودرو‌های کشنده بوژی فوق سنگین مستعمل با استاندارد یورو 5  تا پایان امسال را خواستار شد که هیات وزیران در 29 آبان ماه با این درخواست موافقت کرد.
 
واردات خودرو‌های کشنده بوژی فوق سنگین (با عدم امکان تولید داخلی) به دلایل عدم عرضه عمده توسط سازندگان خارجی و عدم نیاز به میزان انبوه در داخل کشور، امکان احراز شرایط عمومی واردات خودرو را ندارد. از طرفی باتوجه به نیاز سرمایه گذاران و فعالان حوزه حمل و نقل به کالای مذکور و لزوم نوسازی ناوگان حمل و نقل کشور، هیات وزیران در سال ۱۳۹۸ با مستثنی شدن واردات اینگونه خودرو‌ها از آیین نامه ضوابط فنی خودرو موافقت کرد.

باتوجه به درخواست انجمن صنفی شرکت‌های حمل و نقل سنگین (بوژی داران) مبنی بر تمدید مصوبه مذکور به لحاظ عدم موفقیت شرکت‌های متقاضی برای ثبت سفارش کشنده‌های فوق در مهلت مقرر (تا پایان سال ۱۳۹۹) به دلیل زمان‌بربودن اخذ مجوز‌های لازم از مراجع ذی‌ربط از جمله سازمان‌های حفاظت محیط زیست و ملی استاندارد ایران و در نهایت دریافت شناسه کالا جهت ارائه خدمات پس از فروش، کمیته ماده (۱) آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات در جلسه خرداد ماه ۱۴۰۰ با تمدید این مصوبه تا پایان سال ۱۴۰۰ موافقت کرد.

در ادامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در مردادماه امسال پیشنهاد تمدید تصویب نامه مذکور را که به موضوع مجوز ورود و ترخیص خودرو‌های کشنده بوژی فوق سنگین با استاندارد آلایندگی یورو (۵) می‌پردازد، به هیئت دولت ارائه کرد.

این درخواست سرانجام در 29 آبان ماه امسال با موافقت هیات وزیران مواجه شد. در حال حاضر هم گمرک ایران بخشنامه تمدید واردات خودرو‌های کشنده بوژی فوق سنگین دست دوم را به گمرکات اجرایی ابلاغ کرده است.
 
واردات خودرو‌های کشنده بوژی فوق سنگین دست دوم آزاد است+جزئیات
برچسب ها
‍‍‍
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :