١٤٠٠/٠١/١٨ ٤:٢٤ ب ظ
کد خبر : ٥٧٤١٦٢
دارندگان خانه‌های خالی بخوانند/ اولین برگه‌های مالیاتی در راه
تیتر اقتصادی: معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه اگر افراد نسبت به ثبت اطلاعات ملک خود اقدام نکنند یا اینکه اطلاعات ناقص درج شود، شامل جرایم مالیاتی خواهند شد، گفت: ضرایب مالیاتی انچنان بالا است که دیگر خالی نگه داشتن واحد‌ها برای مالکان نمی‌صرفد.
به گزارش تیتر اقتصادی:   محمود محمودزاده درباره الزامی بودن ثبت اطلاعات محل سکونت و واحدهادر سامانه املاک و اسکان کشور از فردا-نوزدهم فروردین‌ماه- اظهار کرد: تمام مالکان از فراد باید اطلاعات تمام واحد‌هایی که به نام دارند را در سامانه املاک و اسکان ثبت کنند و مبنای این اقدام، ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم مصوب سال ۹۴ است.

وی در پاسخ به این سوال که چه اجباری برای افراد وجود دارد که بخواهند اطلاعات واحد‌های به‌نام خود را در این سامانه ثبت کنند و ضمانت اجرای این قانون چیست، گفت: قانون قبلی عوامل بازدارنده قابل قبولی هم از نظر نرخ مالیاتی و هم از نظر ضمانت‌های اجرایی نداشت، اما در قانون جدید چند موضوع برای الزام ثبت اطلاعات و اجرایی شدن این قانون در نظر گرفته شده‌است.
 
معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: اگر اطلاعات محل سکونت ثبت نشود و افراد کد یکتا را دریافت نکنند، کلیه خدمات دولتی که پیش از این دریافت می‌کردند اعم از خدمات بانکی مانند دریافت دسته چک، دریافت تسهیلات، یارانه، تعویض پلاک ماشین و ... برای آن‌ها متوقف خواهد شد. در روش جدید هر خانواری مکلف است که اطلاعات خواسته شده را در سامانه ثبت کند بنابراین چه مالک چه مستاجر و چه خانوار شهری و روستایی برای اینکه بتواند از خدمات دولتی استفاده کند باید اطلاعات مورد نظر را ثبت و کد یکتا را دریافت کند.

محمودزاده گفت:باید توجه شود که تمام این اطلاعات وجود دارد بنابراین اگر افراد نسبت به ثبت این اطلاعات اقدام نکنند یا اینکه اطلاعات ناقص درج شود، شامل جرایم مالیاتی خواهند شد و باید دو برابر مالیات خانه خالی را بپردازند.

وی افزود: تعداد واحد‌هایی که در کل کشور وجود دارد حدود ۲۵ میلیون واحد است و تعداد خانوار هم مشخص است، وقتی کد ملی خانوار را به پلاک واحد‌ها متصل کنیم تعدادی از واحد‌ها خالی باقی می‌ماند و خانواری به آن کد پستی وصل نمی‌شود. پیش از این یک عددی از تعداد خانه‌های خالی اعلام شد، اما دو میلیون و ۵۰۰ هزار واحد خالی آماری است که مرکز آمار در سال ۹۵ اعلام کرده و در حال حاضر نمی‌دانیم این عدد چقدر درست است.

معاون مسکن و امور ساختمان با تاکید بر اینکه با توجه به ضرایب مالیاتی که در نظر گرفته شده برای هیچ مالکی نمی‌صرفد که خانه خود را خالی نگه دارد یا ثبت نکند، ادامه داد: افراد اگر اطلاعات را ثبت نکنند جریمه دو برابری را باید بپردازد.

محمودزاده گفت: اولین برگه مالیاتی خانه‌های خالی احتمالا مرداد ماه امسال صادر می‌شود.

وی درباره شناسایی خانه‌های خالی اظهار داشت: تا قبل از اجرای این قانون که براساس ماده ۱۶۹ کار می‌کردیم یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی خالی از سکنه شناسایی شد و به کارتابل سازمان امور مالیاتی وارد کردیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: واحدی که مستاجر داشته باشد مشروط به اینکه مساحت آن در تهران کمتر از ۱۵۰ متر و در شهر‌های دیگر کمتر از ۲۰۰ متر باشد، مشمول مالیات نمی‌شود.

وی با اشاره به ضرایب مالیاتی گفت: میزان مالیات برای سال اول ۶ برابر اجاره سالانه آن واحد، برای سال دوم ۱۲ برابر و برای سال سوم ۱۸ برابر است که تمام این اعداد برای شخصیت‌های حقوقی دو برابر است.
برچسب ها
‍‍‍
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :