١٤٠٠/٠١/٠٩ ٩:٥١ ق ظ
کد خبر : ٥٧٣٧٧٤
مهمترین کار‌هایی که امام زمان (عج) در دوران غیبت انجام می‌دهند
تیتر اقتصادی: یک کارشناس مذهبی گفت: امیرالمومنین در خطبه ۱۵۰ نهج البلاغه به کار‌هایی که امام در دوران غیبت انجام می‌دهد اشاره‌ای کرده است؛ مثلا در آن خطبه بیان می‌کند آن کسی که در آن دوران از ما اهل بیت فعالیت خواهد جمع‌های ناحقی را پراکنده می‌کند و پراکنده‌های حقی را دور هم جمع و سازمان دهی می‌کند و کسی هم نمی‌تواند بفهمد چه کسی این جمع ناحق را پراکنده کرده است.
به گزارش تیتر اقتصادی:   حجت الاسلام جواد جعفری یک کارشناس مذهبی عنوان کرد: یکی از مسائلی که در قرآن نیز به آن اشاره شده است بحث ابتلا، بیماری و مشکلاتی است که برای انسان‌ها به وجود می‌آید تا انسان‌ها به خودشان بیایند و خداوند در این رابطه می‌فرماید ما آن‌ها را با رنج و ناراحتی مواجه ساختیم؛ شاید خضوع کنند و تسلیم گردند و در آیه‌ای دیگرنیز بیان می‌کند به انسان‌ها سختی می‌دهیم تا از راه اشتباه برگردند.

وی ادامه داد: افزایش فشار‌های دنیوی برای آنان که اهل معرفت و دقت هستند مایه توجه و تضرع به درگاه الهی است و گرفتاری جهانی مانند کرونا نیز می‌تواند همه جهان را متوجه خداوند و ضعف انسان کند و زمانی که انسان‌ها متوجه خداوند شوند متوجه، ولی خدا نیز می‌شوند که می‌تواند زمینه‌های ظهور را فراهم کند.

وی افزود: اگر انسان اهل دقت نباشد و به فرهنگ قرآنی آشنایی نداشته باشد و یا به آن توجه نکند، وقتی درگیر مشکلاتی می‌شود و با دیدگاه خود به مسائل نگاه می‌کند، نتیجه عکس می‌گیرد و شبهاتی مانند اینکه حالا که این مشکل جهانی به وجود آمده است پس امام زمان (عج) کجاست و چرا اقدامی نمی‌کند؟ به وجود می‌آید که سبب می‌شود مشکلات انسان را بیشتر از درگاه خدا دور کند.

این کارشناس دینی اظهار کرد: اگر کسی فهم و معرفت دینی داشته باشد می‌فهمد که این بیماری‌ها از سر ناتوانی در وجود و قدرت خداوند و، ولی خدا رخ نداده است؛ اما اگر کسی این مقدمات را نداند، این گرفتاری‌ها به همراه برخی شبهات القا شده می‌تواند اعتقادات مردم را سست کند.

وی با اشاره به اینکه امام زمان (عج) منشا اثرات فراوانی است، بیان کرد: امیرالمومنین در خطبه ۱۵۰ نهج البلاغه به کار‌هایی که امام در دوران غیبت انجام می‌دهد اشاره‌ای کرده است؛ مثلا در آن خطبه بیان می‌کند آن کسی که در آن دوران از ما اهل بیت فعالیت خواهد جمع‌های ناحقی را پراکنده می‌کند و پراکنده‌های حقی را دور هم جمع و سازمان دهی می‌کند و کسی هم نمی‌تواند بفهمد چه کسی این جمع ناحق را پراکنده کرده است.

وی بابیان اینکه امام زمان (عج) در دوران غیبت تاثرات تکوینی فراوانی دارند و واسطه فیض الهی هستند، اظهار کرد: در این خطبه کارکرد‌های اجتماعی فراوانی برای امام زمان (عج) شمرده می‌شود مثلا امام زمان (عج) در دوران غیبت گرفتاری‌های افراد و مشکلات اجتماعی را حل می‌کند که همه این‌ها در پوششی از مردم انجام می‌گیرد.

وی ادامه داد: به خاطر پنهانی بودن آن‌ها کسی نمی‌تواند این کار‌ها را به ایشان مستند کند مگر در موارد حادی که امام زمان (عج) به صورت آشکار مشکلات جامعه شیعه را حل می‌کند؛ مانند ماجرای انار کشوربحرین که توطئه‌ای علیه شیعه بود و امام به صورت آشکار برای علمای شیعه این توطئه را عیان کرد.

وی با بیان اینکه توسل به امام راه‌های مختلفی دارد که آسان‌ترین آن‌ها خواندن امام زمان (عج) با عبارت یامهدی ادرکنی و یا صحبت به زبان ساده است، تصریح کرد: افراد می‌توانند حوائج خود را به همراه دعایی که در مفاتیح الجنان آمده در یک نامه برای ایشان بنویسند و ذکر خاص "یاالله یامحمد یاعلی یافاطمه یا صاحب الزمان ادرکنی ولاتهلکنی" نیز از راه‌های دیگر توسل به امام زمان (عج) است.
برچسب ها
‍‍‍
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :