١٣٩٩/١٢/١٢ ٣:٥١ ب ظ
کد خبر : ٥٧٢٧٥٠
«سی بی اس نیوز» مدعی شد؛
خرید تصاویر ماهواره‌ای «عین الاسد» توسط ایران پیش از حمله موشکی
تیتر اقتصادی: یک شبکه خبری آمریکایی در گزارشی مدعی شد ایران در آستانه حمله موشکی به پایگاه آمریکایی عین الاسد، تصاویر ماهواره‌ای آن را تهیه کرده بود.
به گزارش تیتر اقتصادی:   برنامه «۶۰ دقیقه» شبکه تلویزیونی «سی بی اس» آمریکا مدعی شد ایران پیش از حمله موشکی به پایگاه عین الاسد، تصاویر ماهواره‌های تجاری از این پایگاه را خریده بود.

بر اساس این گزارش، ایران در روز حمله به محل استقرار نظامیان آمریکایی در عراق، تصاویر ماهواره‌ای همان روز را خریداری کرده بود و فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام) هم از این موضوع آگاه بوده است.

دیوید مارتین، کارشناس امنیت ملی «سی بی اس»، مدعی شده است که ژنرال فرانک مک کنزی، فرمانده سنتکام، همزمان با تلاش ایران برای دستیابی به این تصاویر، دستور تخلیه پایگاه را صادر کرد.

به گفته مک کنزی «اگر زود اقدام کنید این خطر وجود دارد که دشمن ببینید شما چه می‌کنید و برنامه اش را تطبیق دهد.»

او در گفتگویی ادعا کرد منتظر مانده است تا ایران آخرین تصویر ماهواره‌ای را هم پیش از تخلیه پایگاه بخرد و مطمئن بشود که اقدام ایران بر اساس این تصاویر خواهد بود.

فرمانده سنتکام ادامه داد: «آن‌ها باید دیده باشند که هواپیما‌ها روی زمین قرار دارند و افراد کار می‌کنند. من فکر می‌کنم آن‌ها انتظار داشتند چند هواپیمای آمریکایی را نابود کرده و شماری از نیرو‌های تحت خدمت ایالات متحده را بکشند.»

«سی بی اس» روشن نساخته است که ایران تصاویر مذکور را از کجا تهیه کرده است.

همچنین مشخص نیست که ارتش آمریکا چطور متوجه این خرید شده یا از کجا می‌دانسته که زمان تهیه این تصاویر کی بوده است.

در سال‌های اخیر ارتش ایالات متحده تمایل فزاینده‌ای به تصاویر ماهواره‌های تجاری پیدا کرده است و با شرکت‌های مختلف برای دریافت تصاویر و تحلیل‌های لحظه‌ای قرارداد‌هایی امضا کرده است.

سال گذشته ایران در پاسخ به ترور سردار قاسم سلیمانی توسط آمریکا، پایگاه عین الاسد را هدف حمله موشکی قرار داد. به گفته مقامات آمریکایی در این حمله کسی کشته نشد، اما ۱۱۰ نفر به دلیل آسیب‌های مغزی تحت درمان قرار گرفتند.
برچسب ها
‍‍‍
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :