١٣٩٩/١١/٠٧ ٩:١١ ق ظ
کد خبر : ٥٧٠٩٦١
بسته خبری از شامگاه تا بامداد؛
از ماجرای اخراج مجری برنامه حاشیه‌سازِ شبکه چهار تا سقوط چینی در بازار خودرو
تیتر اقتصادی:
به گزارش تیتر اقتصادی:  درست در لحظاتی که در کوران مشغله روزانه گرفتار و یا در حال استراحت بودید، خبر‌های مهمی بر روی خروجی خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری قرار گرفته است، پارسینه تلاش می‌کند هر بامداد مهم‌ترین اخبار ایران و جهان در طی ساعات گذشته را به اطلاع مخاطبانش برساند. پارسینه هیچگونه دخل و تصرفی در اخبار بامدادی ندارد و صحت و سقم رویداد‌ها و انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست.
 

محرز: واکسن کرونای «سوئدی» بزودی وارد کشور می‌شود

 
مینو محرز عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در برنامه «تهران ما سلامت» رادیو تهران با اشاره به تزریق واکسن کرونای وارداتی طی روز‌های آینده گفت: اولویت تزریق واکسن کرونا با کادر درمان است. اولویت دوم با افراد بالای ۷۰ سال و بیماران دیابتی، قلبی و ریوی و افرادی است که سابقه بیماری زمینه‌ای دارند و بعد گروه‌های دیگر که بیشتر با مردم در ارتباط هستند در اولویت‌های بعدی قرار می‌گیرند. ولی اولین بخش از واکسن وارداتی بیشتر برای کادر درمان و افراد در معرض خطر کووید خطرناک استفاده می‌شود. وی با اعلام این خبر که واکسن مذکوراز کشور سوئد وارد می‌شود گفت: این واکسن مدرنا نیست و واکسن کوبایی هم نیست، چون واکسن کوبایی هنوز فاز آخر خود را طی نکرده است. این واکسن از سوئد وارد می‌شود و مورد تایید ما است.
 

اینکه مجلس دائم به صداوسیما پول بیشتری می‌دهد یعنی نگران انتخابات ۱۴۰۰ است

 
مهدی پازوکی، کارشناس اقتصادی در واکنش به افزایش چندباره بودجه صداوسیما در مجلس، گفت: شما به تلویزیون پول می‌دهید تا بتوانید در آن به دولت و رقیب به راحتی فحش بدهید و توهین کنید و اتهام بزنید. امروز تندرو‌ها واقعا نگران هستند و فهمیدند که اگر ارز ارزان شود و اقتصاد کشور ثبات پیدا کند و برجام احیا شود، حتی با کمک شورای نگهبان هم شانسی برای پیروزی در انتخابات ۱۴۰۰ نخواهند داشت. این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه مجلس یازدهم بار‌ها شعار و وعده حل مشکلات اقتصادی داده، ولی هیچ اقدامی در این راستا انجام نداده است، گفت: شما به تلوزیون پول می‌دهید تا بتوانید در آن به دولت و رقیب به راحتی فحش بدهید و توهین کنید و اتهام بزنید. امروز تندرو‌ها واقعا نگران ۱۴۰۰ هستند و فهمیدند که اگر ارز ارزان شود و اقتصاد کشور ثبات پیدا کند و برجام احیا شود، حتی با کمک شورای نگهبان هم شانسی برای پیروزی در انتخابات ۱۴۰۰ نخواهند داشت. واقعیت این است که این‌ها دنبال منافع ملی و خدمت به مردم نیستند و در این مسیر صداوسیما را نیز با خود همراه کرده‌اند.
 

امیری‌فر: جهانگیری چطور می‌خواهد کاندیدای ۱۴۰۰ شود؟

 
فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه عمل آقای جهانگیری با حرفش از زمین تا آسمان تفاوت داشت، یادآور شد: امروز کشور به وضعیت بد اقتصادی دچار شده که برخلاف تصویری است آقای روحانی و جهانگیری سال ۹۶ ارائه می‌دادند. همین عملکرد چهارسال اخیر دولت را در نظر بگیریم احتمال دارد که شورای نگهبان آقای جهانگیری را ردصلاحیت کند. اسحاق جهانگیری سال ۹۶ با عنوان نامزد اصلاحات وارد انتخابات ریاست جمهوری شد تا چهار سال بعد جای حسن روحانی را در پاستور بگیرد، اما ظرف این مدت اوضاع آن طور که او انتظار داشت پیش نرفت و امروز در یک دو راهی سخت قرار دارد، بیاید یا نه. عباس امیری فر در گفتگو با نامه نیوز درباره نقاط قوت و ضعف اسحاق جهانگیری برای نامزدی در انتخابات ۱۴۰۰ گفت: نقاط منفی آقای جهانگیری بیش از نقاط مثبتش است. به طور مشخص اختصاص ارز ۴۲۰۰ به واردات کالا‌ها با نظر آقای جهانگیری انجام شد که بزرگترین اشتباه بود. در دوره‌ای حتی این مسئله مورد تمسخر در فضای مجازی واقع شد.
 

فومنی: آمدن سید حسن خمینی برای نامزدی جدی شد

 
دبیرکل حزب مردمی اصلاحات درباره ساز و کار نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان توضیحاتی ارائه داد. محمد زارع فومنی دبیرکل حزب مردمی اصلاحات در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به تصویب و شکل‌گیری کامل نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان گفت: معتقدم که این نهاد هم برای اجماع اصلاح طلبان چاره ساز نخواهد بود و نمی‌تواند نقش اجماع سازی را به خوبی ایفا کند؛ چرا که بیشتر گروه‌های اصلاح طلب با این مجموعه مخالف هستند. او ادامه داد: به بیانی دیگر گروه‌هایی از اصلاح طلبان که در درون آن اجماع قرار ندارند چندان موافق اجماع سازی به این شکل نیستند و این هم موضوع تازه‌ای است که برخی مطرح می‌کنند، اما باز هم یک طرح شکست خورده است و تا زمانی که تمام گروه‌های اصلاح طلب گرد هم جمع نشوند این اتفاق رخ نخواهد داد. کمااینکه در حال حاضر هر یک از احزاب اصلاح طلب به صورت جداگانه در حال معرفی نامزد انتخاباتی هستند، برای مثال حزب کارگزاران، اتحاد ملت، مجمع روحانیون مبارز و سایر احزاب هر یک نامزد‌های جدا دارند، بنابراین بعید است که اجماعی رخ دهد. دبیرکل حزب مردمی اصلاحات افزود: اسحاق جهانگیری، محمدرضا عارف و مصطفی معین در شرف نامزدی برای انتخابات هستند، از سوی دیگر هم موضوع آمدن سید حسن خمینی برای نامزدی جدی شده که این‌ها هر کدام نشان دهنده عدم اجماع در بین اصلاح طلبان است.
 

تکذیب اظهارنظر امام جمعه سبزوار درباره ماجرای درگیری «عنابستانی» با سرباز راهور

 
مسئول دفتر امام جمعه سبزوار، اظهارات منتشر شده به نقل از حجت الاسلام مقیسه درباره ماجرای درگیری عنابستانی نماینده سبزوار در مجلس با سرباز راهور را تکذیب کرد. چند کانال تلگرامی به نقل از حجت الاسلام والمسلمین مقیسه امام جمعه سبزوار نوشته بودند که مسئله سیلی به سرباز راهور موضوعی نیست که عده‌ای بزرگش می‌کنند؛ باید قوه قضائیه ورود کند و فیلمبردار را پیدا کند. مراقب باید بود که دشمنان این نظام دنبال دامن زدن به این اتفاقات پیش پا افتاده است. پس از انتشار این خبر، امین کوشکی مسئول دفتر امام جمعه سبزوار ضمن تکذیب اظهارنظر نقل شده از امام جمعه، گفت: حجت الاسلام والمسلمین مقیسه تاکنون با هیچ رسانه‌ای درباره این ماجرا مصاحبه نکرده است.
 

رجانیوز: آقای نماینده پشت شهید بهشتی پناه نگیرید

 
سایت رجانیوز در واکنش به بیانیه اخیر علی اصغر عنابستانی نوشت: درحالی که مردم منتظر پاسخگویی عنابستانی بابت سیلی به سرباز وظیفه بودند، وی بجای عذرخواهی خود را با شهید بهشتی مقایسه کرده و در یک بازی تکراری که پیش از این نیز هاشمی رفسنجانی با جعل خاطره از شهید بهشتی انجام داده بود، درصدد برآمده تا با سوءاستفاده از مظلومیت شهید بهشتی، عمل دور از شأن خود را توجیه کند. صبح امروز نیز عنابستانی در بیانیه‌ای ماجرا را شرح داده و علیرغم ادعای اولیه خود مبنی بر عدم درگیری با سرباز راهور، اظهار کرد که سرباز وظیفه را به خاطر فحاشی فقط هل داده است. اما بلافاصله پس از بیانیه عنابستانی، فیلم ضبط شده دوربین‌های مداربسته منتشر شد که خط بطلانی بر ادعا‌های او می‌کشید. در فیلمی که از ماجرا منتشر شده است، مشخص است که علی اصغر عنابستانی از خودرو پیاده شده و به صورت سرباز وظیفه راهور سیلی می‌زند.
 

احضار سفیر آمریکا از سوی مسکو به دلیل وقوع اعتراضات در روسیه

 
به دنبال لفاظی‌های مداخله‌جویانه آمریکا در اعتراضات اخیر روسیه و حمایت ایالات متحده از این اعتراضات، وزارت امور خارجه روسیه سفیر واشنگتن در مسکو را احضار کرد.

به نوشته شبکه خبری «الجزیره»، وزارت امور خارجه روسیه در خصوص حمایت آمریکا از این تظاهرات شدیداً به سفیر واشنگتن اعتراض کرد.

وزارت امور خارجه روسیه گفته سفیر واشنگتن در مسکو نقشه‌های تظاهرات را منتشر کرده و این یک دخالت آشکار در امور داخلی روسیه است.
 

درگیری خشونت بار مرزی میان هند و چین

 
به گزارش اسپوتنیک، به نقل از پارتل خبری Latestly منابع مطلع در ارتش هند امروز (دوشنبه) اعلام کردند، سربازان هندی و چینی در ایالت "سیکّیم" واقع در شمال شرق هند با یکدیگر درگیری شدند، چون سربازان چینی می‌خواستند وارد قلمروی هند شوند و در این راستا، سربازان هر دو طرف متحمل جراحاتی شده‌اند.

بر اساس این گزارش، سربازان هندی و چینی سه روز پیش در ناکولا در ایالت سیکیم در شمال شرقی هند درگیر شدند. سربازان گشت چینی قصد داشتند وارد خاک هند شوند، اما از سوی ارتش هند متوقف شدند. این امر به درگیری میان سربازان هندی و چینی و زخمی شدن عده‌ای از آن‌ها منجر شد.

این دومین درگیری از این قبیل در ناکولا پس از ماه مه سال گذشته است. ناکولا به عنوان مرز مشخص شده بین دو کشور در نظر گرفته می‌شود.

تنش‌ها بین دو کشور از تابستان سال گذشته آغاز شد زمانی که دستکم ۲۰ سرباز هندی و چینایی در لداخ - منطقه مورد مناقشه کشمیر کشته شدند.

منطقه لداخ در ایالت جامو و کشمیر قرار دارد و چین و هند بر سر این منطقه در شمالی‌ترین نقطه هند از دهه ۵۰ میلادی اختلاف دارند.

روابط هند و چین از دهه ۱۹۵۰ به دلیل اختلافات سرحدی پر تنش بوده است. دو کشور تنها یکبار در سال ۱۹۶۲ با یکدیگر جنگیده اند. در این جنگ، هند شکست سنگینی را متحمل شد.
 

ادامه تنش‌ها در دریای چین جنوبی با پرواز جنگنده‌های چین بر فراز حریم هوایی تایوان

 
به گزارش رویترز، درحالیکه تنها چند روز از آغاز ریاست جمهوری بایدن در آمریکا می‌گذرد، هواپیما‌های نیروی هوایی چین روز یکشنبه برای دومین روز متوالی وارد حریم شناسایی دفاع هوایی تایوان شدند. پس از پرواز ۸ بمب افکن چینی و چهار جنگنده جت به حریم دفاعی تایوان در دریای چین جنوبی، امروز نیز ۱۵ فروند هواپیمای دیگر وارد همان حریم هوایی شدند.

چین هنوز به این موضوع واکنش نشان نداده است. پکن پیشتر گفته بود که چنین اقداماتی با هدف دفاع از اقتدار و هشدار به تحرکات آمریکا و تایوان صورت گرفته است.

این اقدام احتمالا باعث نگرانی بیشتر واشنگتن خواهد شد که روز شنبه با تاکید بر تعهد آمریکا نسبت به تایوان و تمایل واشنگتن به تقویت روابط، از چین خواسته بود افزایش فشار بر تایوان را متوقف کند.

از سوی دیگر ارتش آمریکا روز یکشنبه اعلام کرد که ناو هواپیمابر روزولت با شعار ترویج "آزادی دریاها" وارد دریای چین جنوبی شد.
 

اقتصاد هند برای رشد خیره کننده آماده می‌شود

 
راشاتودی: طبق گزارش جدید شرکت داده و تحلیل گلوبال‌دیتا، امسال هند می‌تواند جایگاه پرسرعت‌ترین رشد اقتصاد دنیا را پس از دو سال از همسایه خود، چین پس بگیرد. این شرکت مشاور لندنی پیش‌بینی کرد اقتصاد هند امسال از رکود تکنیکال کنونی خود ریکاوری تندی داشته باشد و ۹.۷ درصد رشد کند که این بیشتر از رشد اقتصادی هر کشور دیگر در جهان خواهد بود. طبق پیش‌بینی این شرکت مشاور اقتصاد چین امسال ۸.۶ درصد رشد خواهد کرد. گزارش‌ها حاکی از آن است که رشد اقتصادی هند با حجم بالای سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی و همچنین بسته مالی تشویقی ۲۶۶ میلیارد دلاری دولت تقویت خواهد شد. همچنین تقاضای مصرف داخلی با آغاز فصل فستیوال‌های هند دوباره احیا خواهد شد. از سوی دیگر، واکسیناسیون سراسری که در ابتدای این ماه آغاز شده است، در این افزایش رشد اقتصادی هند نقش پررنگی خواهد داشت.
 

فاصله ۹.۵ درصدی تورم دهک‌های درآمدی در دی ۹۹

 
مرکز آمار اعلام کرد: نرخ تورم کل کشور در دی ماه ١٣٩٩ برابر ٣٢,٢ درصد است که در دهک‌های مختلف هزینه‌ای در بازه ٢٩.٨ درصد برای دهک اول تا ٣٩.٣ درصد برای دهک دهم نوسان دارد. محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بین ٢٨.٥ درصد برای دهک دهم تا ٣٢.٨ درصد برای دهک دوم است. همچنین اطلاع مذکور در مورد گروه عمده «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات» بین ٢٦.٩ درصد برای دهک اول تا ٤٢.١ درصد برای دهک دهم است.

بر اساس اعداد مربوط به تورم در میان دهک‌های مختلف هزینه‌ای، فاصله تورمی دهک‌ها در این ماه به ٩,٥ درصد رسید که نسبت به ماه قبل (٩.٣ درصد) ٠.٢ واحد درصد افزایش داشته است. فاصله تورمی در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ٠,٣ واحد درصد و در گروه عمده «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات» نسبت به ماه قبل ١.٢ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.
 

قیمت کدام خودرو در بازار به زیر قیمت کارخانه رسید؟

 
بررسی از بازار خودروی پایتخت حاکی است به دنبال شیب نزولی قیمت‌ها در بازار، قیمت برخی خودرو‌های مونتاژی چینی به ۴۰ تا ۱۲۰ میلیون تومان زیر قیمت کارخانه رسیده است، چنین روندی در برخی خودرو‌های داخلی نیز مشاهده می‌شود.  به گزارش ایرنا، بررسی بازار حاکی است، از ابتدای هفته جاری با وجود افزایش نسبی قیمت ارز، قیمت‌ها با شیب ملایم رو به نزول است به طوری که بهای برخی خودرو‌های مونتاژی در بازار آزاد به زیر قیمت کارخانه افت کرده است؛ بنابراین، اکثر محصولات «مدیران خودرو» با اختلاف ۴۰ تا ۱۲۰ میلیون تومانی، در بازار به فروش می‌رسند. همچنین جک اس۵ اتوماتیک، شاسی‌بلند چینی «کرمان موتور» نیز با اختلاف قیمت ۱۰۰ میلیون تومانی کمتر از نرخ کارخانه به فروش گذاشته می‌شود.
 

هشدار وزیر کشور درباره فضای سرد انتخاباتی؛ آمار راغبان به شرکت در انتخابات نصف شد

 
وزیر کشور با بیان اینکه در حوزه سیاسی، مهمترین مسأله ما بحث انتخابات بود، گفت: هنوز فضای سیاسی و اجتماعی جامعه و افکار عمومی نسبت به انتخابات حساسیت و بازتاب و انعکاس خاصی را نشان نداده است. وقتی این دوره از انتخابات را با ۴ سال گذشته مقایسه می‌کنیم برای ما کمی نگران کننده است. آمار ما در دور قبل [در نظرسنجی‌ها از افرادی که نظر داده بودند در انتخابات شرکت می‌کنند و از روند انتخابات آگاهی دارند]تقریبا دوبرابر آمار و ارقامی است که اکنون در اختیار داریم.
 

ماجرای غسال آیت الله مصباح و بدهی بانکی

 
احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و حسین رجایی، معاون سازمان دیده بان شفافیت و عدالت در یادداشت مشترکی، مدعی شده اند که غسال آیت الله مصباح یزدی، یک ابَربدهکار بانکی است که جنازه‌های روحانیون سرشناس را به خانه خود می‌برد و غسل می‌دهد! حجت السلام علی مصباح یزدی فرزند مرحوم آیت الله مصباح یزدی در واکنش گفته: آقای توکلی اشتباه می‌کنند و این اطلاعات غلط است. بنده این موضوع را تایید نمی‌کنم.   فردی که مدنظر ایشان و دیگران است غسال حاج آقا نبودند.
 

مجری برنامه‌ای که در آن به رییس جمهور توهین شد برکنار شد؟

 
جدیدترین برنامه زاویه که چهارشنبه هفته گذشته با حضور آقایان احمد جهان‌بزرگی و عماد افروغ به عنوان میهمان و اجرای حبیب رحیم‌پور ازغدی روی آنتن رفت با حاشیه‌های زیادی همراه شد.

برخی اظهارات نسنجیده آقای جهان‌بزرگی در این برنامه حاوی اهانت به برخی مسولان اجرایی بود بلافاصله در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد. البته سردبیر و مجری-کارشناس این برنامه، در همان حین پخش این سخنان نسبت به اظهارات آقای جهان‌بزرگی واکنش نشان داده و این ادبیات را نقد کرده بود.

آقای علی‌عسگری رئیس صداوسیما هم البته عذرخواهی کرد، اما در عین حال وعده‌ی برخورد قاطع با قصور و تقصیر در این برنامه داد! اظهاراتی که از آن بوی برخورد سخت به مشام می‌رسید.

اما مسعود معینی‌پور، مدیر شبکه ۴ طی توییتی از ماندن مجری برنامه زاویه خبر داد.
 

نخست وزیر ایتالیا استعفای خود را اعلام خواهد کرد

 
بنا بر اعلام منابع آگاه در ائتلاف حاکم در ایتالیا، در پی تشدید بحران سیاسی در این کشور، «جوزپه کونته»، نخست وزیر ایتالیا، صبح امروز (سه‌شنبه) قصد دارد در جریان نشست هیأت دولت، استعفای خود را اعلام کند و سپس برای تسلیم استعفا به نزد «سرجو ماتارلا»، رئیس جمهور برود.

رسانه‌های ایتالیایی اعلام کردند: کونته امیدوار است برای سومین بار مأمور تشکیل دولت در این کشور شود و بتواند ائتلافی برخوردار از اکثریت مستحکم در پارلمان را به دست بیاورد. دولت کونته دو هفته پیش به دنبال خروج حزب «ایتالیای زنده» به ریاست «ماتئو رنتسی»، نخست‌وزیر سابق این کشور از اتئلاف دولتی، دچار آشفتگی سیاسی شد.

اگر چه کونته هفته گذشته از رأی اعتماد پارلمان جان سالم به در برد، اما در سنا نتوانست اکثریت قاطع به دست بیاورد. به این معنی که وی برای تصویب هرگونه دستور کار سیاسی دچار دشواری خواهد شد، مگر اینکه بتواند حمایت سناتور‌های بیش‌تری را به دست بیاورد.
 

سخنگوی انصارالله: مردم یمن حق دارند با آمریکا و ائتلاف جنایتکارش مقابله کنند

 
المسیره: سخنگوی جنبش انصارالله یمن بر حق مردم این کشور برای مقابله با تجاوز ائتلاف سعودی-آمریکایی تاکید کرد.

«محمد عبدالسلام» با انتشار تصاویری از راهپیمایی عظیم روز دوشنبه مردم یمن علیه آمریکا نوشت: این همان یمن عزیز با مواضع انسانی و انقلابی است که حق دارد با آمریکا و ائتلاف جنایتکارش مقابله کند.

وی افزود: ملت یمن به نبرد آزادسازی تا زمان پایان تجاوز و شکستن محاصره و بازپس گیری کامل حاکمیت و استقلال خود ادامه می‌دهد.

«محمد علی الحوثی»، عضو شورای عالی سیاسی یمن هم پیش از این اعلام کرد: اینکه آمریکا انصارالله را در فهرست تروریسم خود قرار داده است مایه افتخار ماست و مفتخریم که مایه هراس آمریکا شده ایم.

وی افزود: ما از آمریکا هراسی نداریم و ملت ما امروز با پایداری خود، ثبات در برابر رویارویی با تهدیدات و دشمن را مورد تاکید قرار داد.
 

وزیر خزانه‌داری بایدن از سنا رای اعتماد گرفت

 
مجلس سنای آمریکا عصر دوشنبه به جنت یلن رای اعتماد داد تا گامی دیگر برای تشکیل رسمی کابینه دولت جو بایدن چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا، برداشته باشند.

یلن در کمیته مالی سنا توانسته بود ۲۶ رای مثبت بدون هیچ مخالفی را کسب کند.

وی نخستین زن در تاریخ آمریکا است که این سمت را عهده دار خواهد شد که ریاست بانک مرکزی (فدرال رزرو) آمریکا، ریاست شورای مشاوران اقتصادی کاخ سفید، و وزیر خزانه داری را عهده دار بوده است.
 

جمع‌آوری ۱.۲ میلیون امضا برای برکناری فرماندار کالیفرنیا

 
تارنمای هیل دوشنبه شب نوشت که درخواست برای برکناری فرماندار کالیفرنیا نیاز به ۱.۵ میلیون امضا دارد.

وال استریت ژورنال گزارش داد که ۱.۷ میلیون دلار نیز برای هزینه رای گیری درباره نیوسام جمع آوری شده است.

«کوین فولکانور» شهردار سابق سن دیگو گفت: مردم کالیفرنیا سختی می‌کشند و ما شاهد ناکامی فرماندار بوده‌ایم. اقدامات فرماندار به جان و مال مردم زیان زده است.

فولکانور که جمهوری‌خواه است گفت اگر فرماندار دموکرات کالیفرنیا برکنار شود وی نامزد فرمانداری این ایالت خواهد شد.

فعالان نسبت به تصمیم نیوسام برای تعطیلی مدارس، کسب و کار‌ها و عبادتگاه‌ها خشمگین هستند.
برچسب ها
‍‍‍
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :