١٣٩٩/٠٩/١٦ ٩:٢٠ ق ظ
کد خبر : ٥٤٨٦٤٠
بسته خبری «صبحانه با پارسینه» از شامگاه تا بامداد؛
از انصراف خانواده شهید سلیمانی بابت دریافت بودجه پیشنهادی دولت تا کاندیدا‌های تکراری انتخابات ۱۴۰۰
تیتر اقتصادی: مشغله فراوان گاهی باعث می‌شود از بخش مهمی از اخبار ساعات گذشته بی اطلاع بمانید یا درست در لحظاتی که در حال استراحت بودید، خبر‌های مهمی بر روی خروجی خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری قرار گرفته که در جریان آن‌ها هم قرار نگرفته اید، پارسینه تلاش می‌کند صبح هر روز مهم‌ترین این رویداد‌ها را که گاهی از نظر‌ها دور افتاده و کمتر به آن پرداخته می‌شود به اطلاع مخاطبانش برساند.
به گزارش تیتر اقتصادی: تحریریه پارسینه| درست در لحظاتی که در کوران مشغله روزانه گرفتار و یا در حال استراحت بودید، خبر‌های مهمی بر روی خروجی خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری قرار گرفته است، پارسینه تلاش می‌کند هر بامداد مهم‌ترین اخبار ایران و جهان در طی ساعات گذشته را به اطلاع مخاطبانش برساند. پارسینه هیچگونه دخل و تصرفی در اخبار بامدادی ندارد و صحت و سقم رویداد‌ها و انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست.
 
بلومبرگ: ۱۰ نفتکش ایرانی حامل سوخت راهی ونزوئلا شد

خبرگزاری بلومبرگ به نقل از منابع مطلع مدعی شده که ۱۰ نفتکش ایرانی حامل محصولات نفتی راهی ونزوئلا شده‌اند.

ایران اوایل سال جاری خورشیدی یک محموله بنزین و مواد شیمیایی ۱.۵ میلیون بشکه‌ای تحویل ونزوئلا داده، اما دومین محموله سوخت ایرانی که کمی بیش از یک میلیون بشکه بود، توسط آمریکا توقیف شد. اگرچه تهران می‌گوید که آن محموله را قبلا فروخته بوده و از این رو دیگر آن را متعلق به خود نمی‌داند.

ایران همچنین چند ماه پیش دو میلیون بشکه نفت فوق سبک (میعانات گازی) تحویل ونزوئلا داد.

بلومبرگ میزان محموله سوختی را که هم‌اکنون از ایران راهی ونزوئلا شده گزارش نداده، اما محموله ۱.۵ میلیون بشکه‌ای که اردیبهشت راهی ونزوئلا شد، بار پنج نفتکش شده بود و دومین محموله هم که توسط آمریکا توقیف شد، بر چهار نفتکش حمل شده بود.

یک منبع مطلع که نامی از وی برده نشده، به بلومبرگ گفته است نفتکش‌های ایرانی هنگام بازگشت از ونزوئلا، نفت این کشور را بار خواهند زد تا برای صادرات نفت خام ونزئلا به بازار‌های جهانی کمک کنند.

قبلا نیز نفتکش حامل میعانات گازی ایران به ونزوئلا، هنگام بازگشت نفت فوق سنگین ونزوئلا را حمل می‌کرد. چین تنها مشتری رسمی نفت ایران و ونزوئلا است.

بلومبرگ می‌نویسد نتوانسته در رابطه با این موضوع با مقامات ایران و ونزوئلا تماس بگیرد.
 
جشنواره فیلم فجر امسال «صرفا» برای داوران و در غیاب مردم برگزار می‌شود

دبیر سی و نهمین جشنواره فیلم فجر روز شنبه ۱۵ آذر در نشستی مجازی اعلام کرد که به دلیل شیوع کرونا، فیلم‌ها تنها برای هیئت داوران به نمایش درمی‌آید و حضور مردم در سالن‌های سینما قطعا منتفی است. محمدمهدی طباطبایی‌نژاد، دبیر جشنواره، با بیان این‌که «ساده‌ترین تصمیم» تعطیلی این رویداد بود، افزود پس از «جلسه با اهالی سینما» تصمیم بر این شد که جشنواره را «صرفا برای داوران در بخش‌های مختلف برگزار کنیم».

آقای طباطبایی‌نژاد گفت این تصمیم برای «رعایت سلامت همه» اتخاذ شده است، اما اگر وضعیت سلامت در تهران رو به بهبود رفت، آثار برگزیده هیئت داوران در اولین فرصت برای «اهالی سینما و رسانه» به نمایش درمی‌آید. او تاکید کرد در صورت بهتر شدن شرایط شیوع کرونا، امکان نمایش فیلم‌های جشنواره امسال با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و به شکل «محدود» در سینما‌های مردمی فراهم خواهد شد.

اعلام این تصمیم از سوی مدیران جشنواره فیلم فجر، واکنش انتقادآمیز برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی به ویژه سینماگران و اهالی رسانه را به دنبال داشته است.

بر اساس گزارش‌ها، بودجه تخصیص‌یافته به برگزاری این رویداد در حدود بیست میلیارد تومان برآورد شده است.
 
درگیری شدید میان معترضان و پلیس در پاریس

در ادامه اعتراض‌ها علیه قانون "امنیت فراگیر" در فرانسه، معترضان در پاریس به شدت با پلیس درگیر شدند. این تظاهرات آکسیونی از سوی سندیکا‌ها علیه بی‌عدالتی اجتماعی بود، اما تبدیل به تظاهرات علیه قانون "امنیت فراگیر" شد.

تظاهرات علیه "بی‌عدالتی اجتماعی" و "خشونت پلیس" روز شنبه ۱۵ آذر (۵ دسامبر) در ده‌ها شهر فرانسه برگزار شد. این تظاهرات در پاریس به درگیری شدید میان معترضان و پلیس انجامید و چندین خودرو توسط معترضان به آتش کشیده شد. پلیس برای مقابله با معترضان از گاز اشک‌آور استفاده کرد.

خبرگزاری فرانسه نوشته است، در تظاهرات بعد از روز شنبه ۱۵ آذر (۵ دسامبر) پاریس ده‌ها هزار نفر شرکت داشتند که در میان آن‌ها طرفداران جنبش "جلیقه‌زردها" نیز حضور داشتند. "همگان از پلیس متنفرند" از جمله شعار‌های معترضان بود.

بنابراین گزارش، تظاهرات ابتدا آرام بود، اما به سرعت به خشونت کشیده شد و معترضان در مسیر حرکت خود خودرو‌ها را به آتش کشیدند و شیشه‌های فروشگا‌ه‌ها و بانک‌ها را شکستند.

خبرگزاری فرانسه در ادامه گزارش خود نوشته است در کل حدود ۱۰۰ تجمع برای روز شنبه در سراسر فرانسه برنامه‌ریزی شده بود. فراخوان این تجمع‌ها از سوی سندیکا‌ها در اعتراض علیه بی‌عدالتی اجتماعی صادر شده بود، اما بسیاری از مخالفان لایحه قانون "امنیت فراگیر" نیز به تجمع‌ها و تظاهرات‌ها پیوستند.
 
پرچم چین روی سطح کره ماه نصب شد

اداره فضایی ملی چین با انتشار تصاویری خبر از نصب پرچم این کشور بر روی سطح کره ماه داده است. در این تصاویر که روز جمعه ۴ دسامبر (۱۴ آذر) منتشر شد، پرچم ملی چین به رنگ قرمز و با پنج ستاره روی سطح ماه به چشم می‌خورد.

این پرچم توسط کاوشگر «چانگ ای-۵» به سطح ماه برده شده بود. این کاوشگر که سومین کاوشگر چین است روز ۲۳ نوامبر به فضا پرتاب شد و سه‌شنبه گذشته بلافاصله پس از فرود ماموریت خود را که جمع‌آوری نمونه‌هایی از خاک و سنگ ماه و سپس فرستادن آن‌ها به زمین بود آغاز کرد.

این برای اولین بار در بیش از ۴۰ سال اخیر است که کشوری موفق به انجام نمونه‌برداری از سطح ماه می‌شود. آخرین بار در سال ۱۹۷۶ میلادی بود که بشر توانست در قالب ماموریت فضاپیمای «لونا ۲۴» متعلق به اتحاد جماهیر سابق شوروی، نمونه‌هایی از ماه را به زمین بیاورد.

رسانه‌های دولتی چین گفته‌اند پرچم نصب شده، پرچمی واقعی و از جنس پارچه است که برای اولین بار در تاریخ هوافضای این کشور بر سطح کره‌ای در منظومه شمسی نصب می‌شود.

کاوشگر «چانگ ای-۵» مجهز به دستگاه‌هایی ویژه هم برای نمونه‌برداری در سطح و هم حفاری تا عمق دو متری سطح ماه است. دو کاوشگر قبلی چین هرچند نشان پرچم این کشور را بر بدنه خود داشتند، اما فاقد تکنولوژی برای نصب میله عمود و پرچم بر سطح کره ماه بودند.

مقامات چینی گفته‌اند کار کاوشگر «چانگ ای-۵» روی سطح ماه به پایان رسیده و این کاوشگر در راه بازگشت به زمین قرار دارد. انتظار می‌رود کپسول حاوی نمونه‌ها، اواسط ماه دسامبر در دشتی در مغولستان داخلی (منطقه‌ای خودمختار در چین) فرود آید.

چین نخستین بار در سال ۲۰۱۳ موفق شد فضاپیمایی را بر سطح ماه بنشاند و سال گذشته نیز توانست برای نخستین‌بار در جهان کاوشگر «چانگ ای-۴» را روی سطح نیمهٔ دیگر قمر زمین فرود بیاورد.
 
راز یک جلسه پیامکی با دستور قالیباف قبل از تصویب مصوبه جنجالی

اعتماد نوشت: حسن روحانی در قامت رییس‌جمهوری یا تن به اجرای مصوبه «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» می‌دهد یا موضوع را از طریق عالی‌ترین مقام جمهوری اسلامی و حکم حکومتی حل خواهد کرد. شگفت آور است که شورای نگهبان چطور در یک روز، دو بار تشکیل جلسه داده تا منویات نمایندگان درباره برجام و پروتکل الحاقی را در شرایط مخالفت رسمی، علنی و تمام‌عیار دولتی‌ها تایید کند. شنیده‌ها حاکی از آن است که رییس مجلس شخصا از مجتبی ذوالنوری، برای «تشکیل فوری جلسه کمیسیون امنیت ملی به منظور بررسی ایرادات شورای نگهبان به مصوبه مجلس درخواست کرده است». «ذوالنوری، اعضای کمیسیون امنیت ملی را حدود ساعت ۹ و ۳۰ دقیقه صبح با پیامک از برگزاری جلسه این کمیسیون» مطلع کرد؛ جلسه‌ای فوق‌العاده! جلسه حدود ساعت ۱۰ و نیم آغاز شده و حدود ساعت ۱۱ پایان می‌یابد.» شنیده‌ها حاکی از آن است که نه شورای عالی امنیت ملی و نه دبیرخانه این نهاد، نامه‌ای رسمی به مجلس نداده‌اند، بلکه هماهنگی‌ها تلفنی صورت گرفته است. گفته می‌شود «تصمیم» و «تشخیص» شخص آیت‌الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان باعث برگزاری جلسه فوق‌العاده در عصر روز چهارشنبه شده است؛ «تصمیم» و «تشخیصی» که در هماهنگی کامل با رییس مجلس صورت گرفته است.
 
وزارت بهداشت: احتمال واردات یک محموله واکسن کرونا در ۲ ماه آینده وجود دارد
 
مدیرکل دارو سازمان غذا و دارو گفت: به منظور تامین هرچه سریع‌تر واکسن کرونا، همزمان با ادامه تولید داخل، مذاکرات با شرکت‌های خارجی تولیدکننده انجام شده و پیش‌بینی می‌کنیم در صورت تایید واکسن‌ها و تامین ارز مورد نیاز، در دو ماه آینده بتوانیم یک محموله را وارد کنیم.
 
هشدار درباره اسپری مستقیم "ضدعفونی‌کننده الکلی" بر روی تلفن همراه
 
ممکن است باعث انفجار شود: معاونت بهداشت وزارت بهداشت، ضمن تشریح نکات آموزشی و ایمنی مهم در مورد ضدعفونی تلفن همراه در زمان شیوع کرونا هشدار داد: اسپری کردن مستقیم ضدعفونی‌کننده الکلی بر روی تلفن همراه منجر به ورود محلول به درون گوشی و در نهایت آتش‌سوزی یا انفجار می‌شود. بر همین اساس هنگام ضدعفونی تلفن همراه باید به مواردی همچون خاموش کردن تلفن همراه قبل از شروع ضدعفونی، خارج کردن از شارژ و متصل نبودن به هندزفری و این که تلفن همراه را در گرمای زیاد و در مجاورت سیگار روشن یا شعله گاز ضدعفونی نکنیم، توجه کرد.

سفر با خودرو شخصی ممنوع!
 
با ادامه طرح محدودیت تردد بین مراکز استان‌ها و جریمه خودروها، سفر جاده‌ای با خودرو شخصی مثل دو هفته گذشته، ممنوع است. ممنوعیت تردد خودرو‌های شخصی در جاده‌های بین شهری درحالی ادامه دارد که سفر با هواپیما، قطار و اتوبوس‌های مسافربری با چنین محدودیتی مواجه نیست. با برقراری سفر‌های هوایی و ریلی، شرکت‌های خدمات مسافرتی و هتل‌ها نیز همچنان باز هستند و به ارائه خدمات می‌پردازند. فقط طبق دستورالعمل وزارت بهداشت، همه پایانه‌های حمل و نقل عمومی و آژانس‌های مسافرتی باید از سفر افراد مبتلا به کرونا تا ۱۴ روز جلوگیری کنند. سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا دیروز (۱۵ آذرماه) نیز گزارش داده که در شش روز گذشته بیش از ۶۴۰۰ نفر از کرونامثبت‌ها برای سوار شدن به هواپیما، اتوبوس، تاکسی و قطار اقدام کردند که، چون شناسایی شدند از سوار شدن آن‌ها در وسایل نقلیه عمومی جلوگیری شده است.
 
نظرسنجی صداوسیما
 
ما از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی محبوب تریم!
 
مرکز تحقیقات صدا و سیما نتیجه یک نظرسنجی را درباره برنامه‌های تابستانش منتشر کرده. در بخشی از این نظرسنجی آمده: از نظر ۴۵ ٫ ۹ درصد مردم در فصل تابستان، تلویزیون محبوب‌ترین رسانه بوده است و پس از آن اینترنت با حدود ۲۵ درصد، شبکه‌های اجتماعی با حدود ۱۴ درصد، رادیو حدود ۶ درصد و روزنامه و مجلات با حدود ۱ ٫ ۵ درصد در رتبه‌های بعدی قرارگرفته‌اند.
 
انتقاد از تخصیص بودجه به یک بنیاد فرهنگی تازه تاسیس

روزنامه جمهوری اسلامی به خبر منتشره در فضای مجازی مبنی بر تخصیص بودجه به بنیادی تحت عنوان بنیادفرهنگی شهید حاج قاسم سلیمانی اعتراض کرد. این روزنامه نوشت: منابع خبری غیررسمی اعلام کرده‌اند، دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور برای بنیادی به نام «بنیاد فرهنگی شهید قاسم سلیمانی» ۸/۵ میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته و مدیریت آن هم با دختر شهید سلیمانی است. این خبر از روز پنجشنبه در حال دست به دست شدن در فضای مجازی است و هنوز تکذیب نشده. با توجه به اینکه چنین کاری به هیچ وجه به صلاح خانواده شهید سردار سلیمانی نیست و روحیه خود آن شهید عزیز نیز با این قبیل امور سازگاری نداشت، این انتظار وجود دارد که این خبر هرچه زودتر تکذیب شود.
 
اما در آخرین ساعات روز شنبه پانزدهم آذرماه، دختر شهید سلیمانی از رد بودجه دولتی به خانواده شهید سخن گفت.
 
در پی انتشار مفاد بودجه ۱۴۰۰ و درج نام بنیاد شهید سلیمانی در ردیف بودجه‌های پیشنهادی دولت، دختر شهید در بیانیه‌ای ضمن ارائه‌ی توضیحاتی در خصوص این خبر، از دولت خواست بودجه درنظر گرفته شده به این مجموعه را برای حل مشکلات مردم اختصاص دهد.
 

اکثر کاندیداهای مطرح ۱۴۰۰ همان هایی هستند که سال ها به قدرت چسبیده اند

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: یکی از دلایل اصلی ضعف حکمرانی در کشور ما این است که حکمرانی فقط در اختیار چند خانواده قرار دارد و گردش نخبگان به معنای واقعی در کشور ما جریان ندارد.بدیهی‌تر از این نمی‌توان واقعیتی را پیدا کرد که افراد مطرح برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰آن گونه که نامشان سر زبان‌هاست، از همان گروه چسبیده به قدرت هستند. از تلاش‌های شبانه‌روزی رسانه ملی هم به روشنی فهمیده می‌شود که زور می‌زند. از میان همین افراد، یکی را بر کرسی ریاست جمهوری بنشاند. مردم نسبت به این چهره‌های تکراری حساسیت دارند. اینها را آزموده‌اند و اینها نیز با قرار گرفتن در معرض آرای مردم، خود را آزموده و رفوزه شده‌اند. اینها اگر در مسندی که هستند موفقند، خوب است در همانجا بمانند و موفقیت‌های بیشتری کسب کنند و اگر موفق نیستند، صلاح نیست برای رسیدن به مسند بالاتری که به شایستگی‌های بیشتری نیاز دارد تلاش کنند.

اصولگرایان می خواهند در انتخابات ۱۴۰۰ پیروز شوند، آن هم با مشارکت ضعیف مردم

روزنامه شرق نوشت: برخورد محمدباقر قالیباف با حسن روحانی نشان می‌دهد، او از هم‌اکنون خودش را در قامت یک رئیس‌جمهور می‌بیند، چون تحلیلگران همگی بر این باورند که در انتخابات ۱۴۰۰ نسبت به انتخابات‌های دیگر، شاهد نوعی واگرایی بین مردم خواهیم بود. هر جناح سیاسی با هر رویکردی نیازمند اعتمادبه‌نفس و مقبولیت است. اعتمادبه‌نفس از چهره‌های قدرتمند سیاسی به وجود می‌آید و مقبولیت از حمایت حداکثری مردم. اما اصولگرایان نشان داده‌اند برای رسیدن به جایگاه‌های سیاسی به هیچ‌ کدام از این مفاهیم نیازی ندارند، چون رسانه‌های اصولگرا هم به آنان اعتمادبه‌نفس می‌بخشند و هم این باور را القا می‌کنند که در بین مردم مقبولیت دارند

برچسب ها
‍‍‍
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :