١٣٩٩/٠٦/١٦ ٦:١٦ ب ظ
کد خبر : ٥٣٤٦٤٩
پارسینه گزارش می‌دهد:
سپرده‌های بانکی مردم نزدیک به ۳۵ درصد رشد کرد/ نقدشوندگی سریع و ریسک پذیری پایین، عامل رشد سپرده گذاری بانکی
تیتر اقتصادی: تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی از مانده سپرده‌ها و تسهیلات بانکی حکایت از آن دارد که در پایان خرداد امسال شاهد رشد ۳۴.۷ درصدی سپرده‌ها در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بودیم.
به گزارش تیتر اقتصادی:   به گزارش پارسینه، رشد حدود ۳۵ درصدی سپرده‌های بانکی مردم در خرداد سالجاری نسبت به مدت مشابه سال قبل در حالی است که براساس گزارش‌های بانک مرکزی، از سال ۹۲ تاکنون در اغلب ماه ها، سپرده‌های بانکی مردم نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایشی بوده و استقبال مردم برای سپرده گذاری در بانک‌ها صعودی بوده است.

کارشناسان اقتصادی دلایل مختلفی را برای رشد سپرده‌های بانکی مردم معرفی می‌کنند که نقد شوندگی سریع در بانک‌ها و ریسک پذیری پایین به عنوان مهمترین عوامل برای افزایش سپرده‌های بانکی شناخته می‌شوند؛ درواقع سپرده گذاری در بانک هم ریسک کمتری نسبت به سایر بازار‌ها از جمله طلا و سکه، بورس، مسکن و ... دارد و هم اینکه نقدشوندگی آن نسبت به آن‌ها بیشتر است.

نگاهی به بازار‌های دیگر
ریسک بالای بازار سرمایه و نوسان غیرعادی آن یک مانع جدی برای سرمایه‌گذاری در این بازار محسوب می‌شود، ضمن اینکه وجود ابهاماتی در کنار نوسانات بسیار اقتصادی، این ویژگی را برای بازار سرمایه کشور تشدید کرده و همین موضوع موجب شده است که بسیاری از سرمایه گذاران، سپرده گذاری در بانک را به سرمایه گذاری در بورس ترجیح دهند اگرچه بازار سرمایه هم طی ماه‌های اخیر مشتریان بسیاری را جذب خود کرده است برطبق آمار از ابتدای سالجاری تا اواخر خرداد ماه حدود یک میلیون و ۲۴۰ هزار کد معاملات بورسی صادر شده است.

بررسی بازار سکه و طلا هم نشان می‌دهد که این بازار نسبت به بازار بورس، ریسک کمتری دارد و سرمایه‌گذاری در بازار طلا و سکه از امنیت بالاتری نسبت به بازار ارز و بورس برخوردار است، اما فضای ناامن اقتصادی ماه‌های اخیر، موجب شده که سرمایه گذاران برای حضور در این بازار هم مردد شوند و در این میان تعدادی از آن‌ها سپرده گذاری در بانک را گزینه بهتری بدانند.

در میان این بازار‌ها، بازار ارز همواره مشتریان خود را داشته است این بازار به طور کلی نسبت به بازار سکه و طلا سود کمتری به همراه دارد و میزان نقد شدن آن هم با مشکلاتی مواجه است که این دو عامل مانع بزرگی برای حضور بسیاری از سرمایه گذاران کم ریسک محسوب می‌شود.

بازار بعدی، بازار مسکن است این بازار با وجود ریسک پذیری پایین، مناسب سرمایه گذاران خرد نیست و با توجه به جهش قیمت‌ها طی ۲ سال گذشته برای حضور در این بازار باید سرمایه قابل توجهی داشت، این ویژگی بازار ملک و همچنین نقدشوندگی پایین این بازار موجب شده، سرمایه گذاران، سپرده گذاری در بانک را به این بازار ترجیح دهند.

می‌توان گفت: مجموع این عوامل موجب شده است که سپرده‌ها و تسهیلات بانکی در پایان خرداد سالجاری در مقایسه با مقطع مشابه در سال گذشته به ترتیب با افزایش ۳۴.۷ و ۳۲.۲ درصدی مواجه شود.

طبق این گزارش، بیش‌ترین مبلغ تسهیلات مربوط به استان تهران با بیش از ۱۳۰۰ هزار میلیارد تومان و کم‌ترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد معادل ۷۰۰۰ میلیارد تومان است که یکی از علل مهم بالا بودن رقم تسهیلات و سپرده‌ها در استان تهران استقرار دفاتر مرکزی بسیاری از شرکت‌ها و مؤسسات تولیدی سایر استان‌ها در استان تهران است که عمده فعالیت‌های بانکی آن‌ها از طریق شعب بانک‌ها و مؤسسات اعتباری استان تهران انجام می‌شود.

رابطه افزایش سپرده‌های بانکی با پیش بینی ناپذیری سایر بازار‌ها
آمار بانک مرکزی درباره افزایش سپرده‌های بانکی در خرداد سالجاری نشان می‌دهد که همچنان بسیاری از مردم بانک‌ها را پناهگاه بهتری برای سرمایه خود می‌دانند و ترجیح می‌دهند که پول خود را به جای سایر بازار‌ها در بانک سپرده گذاری کنند که از امنیت بیشتری برخوردار است.

به گفته کارشناسان اقتصادی، افزایش سپرده‌های بانکی رابطه مستقیمی با پیش بینی ناپذیر بودن سایر بازار‌های سرمایه گذاری دارد، به عنوان نمونه اگر کسی در بانک سرمایه گذاری کند مطمئن است که در پایان سال به سود حداقل ۱۰ درصد و حداکثر ۱۶ درصد می‌رسد، اما این سود ممکن است در بازار‌های دیگر صدق نکند، ممکن است میزان این سود بیشتر شود و یا حتی با ضرر همراه باشد.

مثلا در بازار سرمایه، با وجود رشد چشمگیر شاخص در ماه‌های اخیر طی یک ماه گذشته، سهامداران با ضرر‌های جبران ناپذیری مواجه شدند، اما در بازار پول و یا همان سرمایه گذاری در بانک ها، بازدهی حداقل ۱۰ درصد قطعی بوده و ریسکی در آن وجود ندارد.
برچسب ها
‍‍‍
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :