١٣٩٩/٠٦/١٣ ٩:٢٠ ق ظ
کد خبر : ٥٣٤٤٥٧
مدیرکل دفتر امور غلات وزارت جهاد کشاورزی در گفتگوی ویژه خبری شبکه ۲؛
بحث داغ واردات تا صادرات نخود / «نخود» قابلیت صادرات پیدا کرد!
تیتر اقتصادی: مدیرکل دفتر امور غلات وزارت جهاد کشاورزی در ارتباط تلفنی با استودیو گفتگوی ویژه خبری ۴ شنبه شب شبکه دو سیما با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۵۴۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور زیر کشت نخود است افزود: حدود ۲۹۰ هزار تن تولید سالانه نخود کشور است که البته امسال به علت شرایط اقلیمی و کشاورزی مناسب این رقم تا ۳۲۰ هزار تن پیش بینی می‌شود.
به گزارش تیتر اقتصادی:  فرامک عزیزکریمی مدیرکل دفتر امور غلات وزارت جهاد کشاورزی در ارتباط تلفنی با استودیو گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفته: حدود ۲۹۰ هزار تن تولید سالانه نخود کشور است که البته امسال به علت شرایط اقلیمی و کشاورزی مناسب این رقم تا ۳۲۰ هزار تن پیش بینی می‌شود.

وی سرانه مصرف نخود کشور را حدود ۲۷۰ هزار تن عنوان کرد و ادامه داد: با احتساب ۸۳ میلیون نفر جمعیت کشور، و این حجم از تولید نخود، بخشی از تولید نخود، مازاد است و آماده صادرات خواهد بود.

ناصر مرادی رئیس شورای ملی نخود ایران نیز در ارتباط زنده و تصویری از کرمانشاه با این برنامه قیمت تمام شده نخود را در مزرعه کیلویی هزار تومان عنوان کرد و گفت: بهای تمام شده نهاد‌های زراعی، اجاره زمین و آب برای کشاورزان صرفه اقتصادی ندارد که بخواهند نخود را ارزانتر بفروشند.

وی با بیان اینکه نرخ نخود امسال نسبت به سال گذشته تغییراتی داشته است ادامه داد: نرخ هر کیلو نخود دو سال قبل حدود هفت هزار تومان بوده است.

محمدرضا کلامی دبیر ستاد تنظیم بازار وزارت صمت نیز در استودیو گفتگوی ویژه خبری گفت: برآورد تولید محصول نخود در سال ۹۹ حدود ۳۰۰ هزار تن است که با در نظر گرفتن میزان مصرف ۳ کیلو و ۲۰۰ گرم برای هر خانوار و در نظر گرفتن جمعیت حدود ۸۰ میلیون نفر، مصرف سرانه نخود کشور حدود ۲۷۰ هزار تن خواهد بود.

وی با بیان اینکه هر کیلو نخود، فله‌ای حدود ۱۳ هزار تومان در بازار آزاد معامله می‌شود افزود: نخود ۲۰ هزار تومانی به بسته‌های ۹۰۰ گرم مربوط می‌شود.

محمد رشیدی نماینده کرمانشاه و عضو کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: آمار اعلامی وزارت جهاد درباره قیمت نخود، واقعیت ندارد، زیرا با در نظر گرفتن تورم و افزایش بسیاری از نهاده‌ها و دستمزد و بسته بندی و سایر هزینه‌های تولیدی، نرخ هر کیلو نخود در زمین کشاورزی بالای ۱۰ هزار تومان خواهد بود.

وی ادامه داد: با در نظر گرفتن مصرف سرانه نخود هر خانوار، سالانه حدود ۱۲۰ هزار تن نخود، مازاد تولید داریم که متاسفانه درباره صادرات این میزان محصول هم هماهنگی و همکاری لازم انجام نمی‌شود.

مرادی رئیس شورای ملی نخود ایران هم گفت: اگر همانند سال‌های قبل، جلوی رشد قیمت نخود گرفته شود، ​انگیزه تولیدکننده و کشاورز برای تولید محصول باقی نمی‌ماند و شاهد کاهش سالانه تولید نخود خواهیم بود.

وی ادامه داد: زمانیکه دلار سه هزار تومان بود، نخود از کشاورزان با نرخ هر کیلو هفت هزار تومان خریداری می‌شد، اما حالا که دلار ۲۴ هزار تومان است هر کیلو نخود در مزرعه از کشاورزان ۹ هزار تومان خریداری می‌شود.

کلامی درباره میزان واردات نخود در سال‌های گذشته گفت: واردات نخود در سال ۹۷، نود و چهار هزار تن، سال ۹۶، صد و بیست هزار تن، ​ سال ۹۷، هفتاد هزار تن، سال ۹۸، سی و هشت هزار تن و امسال ۲۰ هزار تن بوده این در حالی است که ارزش هر کیلو نخود وارداتی حدود یک دلار می‌باشد.

رشیدی نماینده کرمانشاه با بیان اینکه در سال‌های گذشته، ​واردات نخود با ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی به تولید نخود داخلی صدمه وارد کرد افزود: نخود در سبد غذایی خانوار، کالای اساسی محسوب نمی‌شود و دلیلی ندارد که به این محصول، ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی تعلق گیرد.

فرامک عزیز کرمی هم درباره ممنوعیت صادرات نخود در سال ۹۷ گفت: در آن زمان اجازه نداشتیم کالایی را که برای واردات آن، ارز ترجیحی ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی داده می‌شد صادر کنیم، اما در سال ۹۸ و امسال با صادرات نخود موافقت می‌شود و مانعی برای صادرات این کالا وجود ندارد، زیرا دیگر ارز ترجیحی ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی برای واردات این کالا تخصیص داده نمی‌شود.
برچسب ها
‍‍‍
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :